DİRENİŞİN FESTİVALİNDE BİR ‘GEZİ’ FİLMİ: “YER YÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA DEK” Reviewed by Momizat on . Direnenlerin, mücadele edenlerin festivali 7. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali coşku ile devam ediyor.  3. gösterim “Külkedisi Değiliz”  filminin ard Direnenlerin, mücadele edenlerin festivali 7. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali coşku ile devam ediyor.  3. gösterim “Külkedisi Değiliz”  filminin ard Rating: 0
You Are Here: Home » Film Özetleri » Film_Ozet_2014 » DİRENİŞİN FESTİVALİNDE BİR ‘GEZİ’ FİLMİ: “YER YÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA DEK”

DİRENİŞİN FESTİVALİNDE BİR ‘GEZİ’ FİLMİ: “YER YÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA DEK”

Direnenlerin, mücadele edenlerin festivali 7. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali coşku ile devam ediyor.  3. gösterim “Külkedisi Değiliz”  filminin ardından bu akşam 4. film, “Yer Yüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” seyirciyle buluşuyor.

YeryüzüAfiş

Festivalde bu akşam destansı bir direniş sürecini anlatan bir film var. Başka bir düzenin mümkün olduğunu, umudun hiç beklemediğimiz bir anda karşımıza çıkabileceğini gösteren o beklenmedik kalkışma, yani Gezi Direnişi bu akşam beyaz perdeye yansıyor. “Yer Yüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek”; insanın yüzünü gülümseten yarınlar için mücadele azmi veren o günleri bir kez daha ayrıntılarına kadar hatırlayacağız. Saat 20:00’de Gönyeli Belediyesi’nde gerçekleşecek olan gösterim ücretsiz ve tüm halka açıktır.

Filmin kısa bir özeti;

Türkiye, tarihinin en görkemli sivil ayaklanmalarından birine 2013 Mayıs’ının son günlerinde İstanbul’un kalbi Taksim Meydanı’nda şahit oldu. Şehrin merkezinde son yeşil alan olan Gezi Parkı’nın bulunduğu yere tarihi bir kışla ve alışveriş merkezi yapılması için ağaçların dozerlerle sökülmesiyle başlatılan yıkım, milyonlarca insanı sokağa döktü. Belgesel, bu toprakların mozaiğini oluşturan ve Gezi’de yerini alan farklı yaşam tarzlarına ve ideolojilere sahip karakterlerin, kaderlerini değiştirme içgüdüsüyle, yeryüzünü nasıl hayal ediyorlarsa Gezi’de de öyle bir dünya kurmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.


Leave a Comment

Scroll to top