FESTİVALİN SIRADAKİ FİLMİ “DAMOCRACY” Reviewed by Momizat on . 7. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali 8 Aralık akşamı gerçekleşecek olan 5. gösterim ile devam ediyor. 5. Gecenin filmi “Damocracy”. Türkiye’den Kıbrıs 7. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali 8 Aralık akşamı gerçekleşecek olan 5. gösterim ile devam ediyor. 5. Gecenin filmi “Damocracy”. Türkiye’den Kıbrıs Rating: 0
You Are Here: Home » Film Özetleri » Film_Ozet_2014 » FESTİVALİN SIRADAKİ FİLMİ “DAMOCRACY”

FESTİVALİN SIRADAKİ FİLMİ “DAMOCRACY”

7. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali 8 Aralık akşamı gerçekleşecek olan 5. gösterim ile devam ediyor. 5. Gecenin filmi “Damocracy”.damocracy

Türkiye’den Kıbrıs’a borularla su getirilmesinin çokça tartışıldığı bu günlerde bu konuyla benzer bir film seyirciyle buluşuyor.

Yönetmenliğini  Todd Southgate’in yaptığı 35 dakikalık filmin konusu ise şöyle;

 

Damocracy belgeseli, Amazon ve Hasankeyf’in ortak hikayesinden yola çıkarak büyük barajların iddia edildiği gibi ‘temiz’ enerji olmadığını ortaya koyuyor. Yönetmen, dünyanın en çok tartışılan iki baraj projesi olan Brezilya’daki Belo Monte ve Türkiye’deki Ilısu’yu konu alan belgesel için, yaşamları baraj projeleriyle tehdit altında olan ve bu barajlara karşı mücadele veren yerel halklarla, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve avukatlarla görüştü. Bu belgesel, Dicle ve Xingu (Şingu) nehirlerinin beslediği topraklarda binlerce yıldır varlığını koruyan yerel halkların, kültürlerin ve yaban hayatının barajlarla nasıl yok edileceğini gözler önüne sererken, barajların ‘temiz’ enerji adı altında iklim değişikliğine çözüm olarak sunulmasını da eleştiriyor.

 

Tüm filmlerden farklı olarak 5. Gösterim olan “Damocracy” filmi, Kıbrıs Türk Mimar Mühendisler Odası Birliği(KTMMOB) lokalinde saat 20:00’de gösteriliyor.. Gösterim ücretsiz ve halka açıktır.


 

Leave a Comment

Scroll to top