8. ULUSLARARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI Reviewed by Momizat on .   Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali için çalışmalara start verildi. Festivalin 9-19 Aralık tarihleri arasınd   Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali için çalışmalara start verildi. Festivalin 9-19 Aralık tarihleri arasınd Rating: 0
You Are Here: Home » haber » 8. ULUSLARARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

8. ULUSLARARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

 

iff2015Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali için çalışmalara start verildi. Festivalin 9-19 Aralık tarihleri arasında yapılmasını kararlaştıran örgütler, Lefkoşa gösterimlerinin geçmiş yıllarda olduğu gibi Gönyeli Belediyesi’nde yapılmasına, çocuk filminin ise Arabahmet Kültürevi’nde gösterilmesine karar verdi.

Dünyadan, Türkiye’den ve ülkemizden çeşitli temaları, emek cephesinden işleyen filmlerin ücretsiz olarak seyirciyle buluştuğu festivalde, öğrenci mücadelesini anlatan, feminist bakışı yansıtan, ekoloji ve çevre sorunlarını işleyen filmler de yer almakta. Lefkoşa dışında da gösterimlerin hedeflendiği 8. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’nin detaylı programı Aralık ayı başında açıklanacak.

Ülkemizde birincisini 2007 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali, Türkiye ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de barıştan ve emekten yana sendikaların, toplumsal sorunlara duyarlı meslek birliklerinin, odaların ve kültür derneklerinin organizasyonunda gerçekleşmekte.

1994 yılında LABORFEST ismi ile ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenmeye başlayan Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinin amacı dünyayı sosyal, bireysel ve ekolojik yönleriyle yaşanabilir olmaktan çıkaran neo-liberalizme karşı deneyimleri paylaşmak; yaşadığımız dünyanın dününe, bugününe ve geleceğine emek cephesinden bakmak; emekçilerin kendi sınıfı ile iletişim kurmasını sağlamak için sinemanın yardımını almak olarak özetlenebilir.

Leave a Comment

Scroll to top