EMEĞİN FESTİVALİNDE FİLM VE BELGESELLER DEVAM EDİYOR Reviewed by Momizat on . 8. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 14 Aralık Pazartesi Lefkoşa’da “Hasta” belgeseliyle, Omorfo’da ise “Özgürlük Dansı” filmiyle perdelerini açtı. Gönyeli 8. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 14 Aralık Pazartesi Lefkoşa’da “Hasta” belgeseliyle, Omorfo’da ise “Özgürlük Dansı” filmiyle perdelerini açtı. Gönyeli Rating: 0
You Are Here: Home » haber » EMEĞİN FESTİVALİNDE FİLM VE BELGESELLER DEVAM EDİYOR

EMEĞİN FESTİVALİNDE FİLM VE BELGESELLER DEVAM EDİYOR

iff 2015 afiş

8. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 14 Aralık Pazartesi Lefkoşa’da “Hasta” belgeseliyle, Omorfo’da ise “Özgürlük Dansı” filmiyle perdelerini açtı. Gönyeli Belediyesi’nde izlenen “Hasta” belgeseli öncesinde TIP-İŞ Sendikası Başkanı Sıla Usar sunum yaparak sağlık alanındaki mücadeleden bahsetti. Ardından mizahi belgeselleri ile ünlü yönetmen Michael Moore’un çektiği belgesel izlenerek ABD ve Küba’nın sağlık sistemleri mukayese edildi. Omorfo’da ise GÜKAD Lokali’nde samimi bir gösterim gerçekleşti. GÜKAD ve Festival Komitesi adına yapılan sunuşlarla başlayan etkinlik, Ken Loach’un son filmi “Özgürlük Dansı”nın izlenmesiyle devam etti. Film sonrası yapılan söyleşide katılımcılar, ülkemiz kültür dernekleri ile izledikleri film arasında bağlantı kurduklarını ve empati yaparak izlediklerini belirttiler.

hasta

ken-loachin-son-filmi-ozgurluk-dansi“Özgürlük Dansı” Mağusa’da da İzlenecek

Festival programında 15 Aralık Salı akşamı 19.30’da “Özgürlük Dansı” Mağusa DAÜ Mavi Salon’da yer alıyor.

Yönetmen / Director: Ken Loach

Senaryo / Script: Paul Laverty, Donal O’Kelly

Kurgu / Editing: Jonathan Morris

Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Robbie Ryan

Müzik / Music: George Fenton

Oyuncular / Cast: Barry Ward, Francis Magee, Aileen Henry, Simone Kirby, Stella McGirl, Sorcha Fox

1932′de Jimmy Gralton, ABD’de geçirdiği 10 yılın ardından İrlanda’danın Leitrim bölgesindeki evine geri döner. İç savaş biteli 10 yıl olmuştur ve İrlanda’da yeni bir hükümet iktidardadır. Jimmy, kasabada herkesin rahatça gidebileceği, genç insanların dans etmek, sohbet etmek ve çalışmak için buluştukları halk salonunu yeniden açmaya karar verir. Fakat Jimmy’nin giderek artan etkisi ve radikal düşünceleri kasabadaki herkesi memnun etmemektedir.

FB_IMG_1449249093578

Kısa Flimler Gecesi Lefkoşa’da

16 Aralık Çarşamba akşamı 19.30’da ise Gönyeli Belediyesi’nde kısa filmler gecesi gerçekleşecek. Biyologlar Derneği ve Kıbrıs Pir Sultan’ın sunuşuyla gösterilecek olan kısa film ve belgeseller şöyle:

ROYA / 2014 / 12’ /Türkçe

Roya, umutla çıkılan yolda kaybolan hayatların ve hayallerin simgesidir. Her yıl binlerce insan bu yolculuk sırasında yaşamlarından oluyor. Roya umutsuzluğun içindeki umudu gösteriyor. Roya, bir grup mültecinin Afganistan’dan Fransa’ya uzanan yolculuğunu anlatmaktadır. Zorlu yolculuk sonrasında Aref ile Roya’nın aşkı beklenmedik bir şekilde yön değiştirir.

SAKLI DİL / Hidden Language / 2012 / 22’ / Türkçe

Balıkesir bölgesinde yaşayan Çepni Alevilerinin yüz yıllardır gizledikleri, şifreli dilin hikayesi… Tanrı kendisine ulaşmak için yüksek bir kule inşa etmeye girişen insanların kibrine kızıp, birbirleri ile anlaşamasınlar diye dilleri yaratmış. Gel zaman git zaman aynı tanrıya inanıp aynı masalları anlatan bu insanlar birbirlerinden iyice korkar olmuşlar. Korku öyle büyümüş ki tanrının yarattığı farklı diller onlara yetmemiş, bir yenisini de kendileri icat etmişler.

FITRAT / Disposition / 2014 / 12’ / Türkçe

Sinan küçük yaşta çalışmak zorunda kalan yüzlerce çocuk işçiden bir tanesidir. Her sabah okula giden kardeşi ve atölyedeki ustalarıyla yollara düşer. Ustaların montaja gitmesiyle atölyede yalnız kalan Sinan, yapmak istedikleri ve yapmak zorunda olduklarıyla baş başa kalır.

ZENGİN DÜNYA FAKİR İNSANLAR / 11′ / Türkçe dublaj

Batı dünyası “ilerleme”ye devam ederken, üçüncü dünyadaki geri bırakılmış ülkelerin halkları, yoksulluk, savaş, salgın hastalıklar, doğanın talan edilmesi ve çocuk ölümleri ile karşı karşıyadır. Bu belgesel, dünyadaki zenginlikleri yaratmak pahasına fakirleştirilen insanların hayatlarını ve doğal kaynakların yok edilmesini konu alıyor.

hasta foto gükad1

Leave a Comment

Scroll to top