EMEĞİN FESTİVALİ SONA ERDİ, EMEK MÜCADELESİ SÜRÜYOR… Reviewed by Momizat on . 8. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’nde gösterimler ve etkinlikler tamamlandı. Emeğin festivali, seneye yeniden seyircisiyle buluşmak üzere perdeleri 8. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’nde gösterimler ve etkinlikler tamamlandı. Emeğin festivali, seneye yeniden seyircisiyle buluşmak üzere perdeleri Rating: 0
You Are Here: Home » haber » EMEĞİN FESTİVALİ SONA ERDİ, EMEK MÜCADELESİ SÜRÜYOR…

EMEĞİN FESTİVALİ SONA ERDİ, EMEK MÜCADELESİ SÜRÜYOR…

received_10152829022462395

8. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’nde gösterimler ve etkinlikler tamamlandı. Emeğin festivali, seneye yeniden seyircisiyle buluşmak üzere perdelerini kapattı.

 

received_101528290227273959-19 Aralık tarihleri arasında Lefkoşa, Girne, Mağusa, Omorfo ve Akdoğan’da gösterimlerin ve sunumların gerçekleştirildiği festivalde, bu yıl çocuklar için de film gösterimi ve etkinlik düzenlendi. Ayrıca ülkemiz sinemasının sorunlarına dikkat çekmek ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla genç sinemacılarımızla sinema severler ve öğrenciler buluşturularak “Kıbrıs’ta sinema çekilir şey mi?” konulu verimli bir söyleşi yapıldı.

 

 

Festivalde, kadın emeğine kamera tutan, Gezi direnişini anlatan, sağlıkta özelleştirmeleri eleştiren, çocuk işçiliğini, mültecilerin dramını, farklı inanç ve kültürlerin zenginliğini, Amerika’da yaşanan işçi direnişlerini, LGBTQ bireylerin örgütlü mücadelesini, sermayenin emek ve doğa sömürüsünü konu alan çeşitli temalarda film ve belgeseller izleyiciyle buluştu. Film ve belgeseller öncesinde Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi, Alevi Kültür Merkezi, Baraka Kültür Merkezi, Biyologlar Derneği, Belediye Emekçileri Sendikası, Güzelyurt İlçesi Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, KTÖS, Kıbrıs Pir Sultan ve TIP-İŞ sunumlar yaparak ülkemizdeki ve dünyadaki sorunlar ve mücadele deneyimleri hakkında paylaşımlarda bulundular.

 

received_10152829024462395

Festival gönüllüleri de, gerek filmlerin seçilip salonların ayarlanmasında ve festivalin duyurulmasında gerekse etkinliklerin sunumlarında, gönüllü emeklerini esirgemeyerek değerli katkılar yaptılar.

Bu yıl “zulümlere inat direnerek yaşamak” diyen emeğin festivali, perdelerini kapatırken, emek mücadelesinin devam edeceğini vurgulayarak herkesi neoliberalizme, kirli savaşlara, cinsiyetçiliğe, homofobiye, gericiliğe ve doğanın talan edilmesine karşı örgütlü mücadeleye çağırıyor.

 

received_10152829024387395

Leave a Comment

Scroll to top