9. ULUSLARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI Reviewed by Momizat on . “Sendikasız, sigortasız, güvencesiz çalışmak, insanlık dışıdır. Çalışanlar köle değil emekçidir. Bu bağlamda, sigortasız işçi çalıştırmak yasaklanmalı, devlette “Sendikasız, sigortasız, güvencesiz çalışmak, insanlık dışıdır. Çalışanlar köle değil emekçidir. Bu bağlamda, sigortasız işçi çalıştırmak yasaklanmalı, devlette Rating: 0
You Are Here: Home » haber » 9. ULUSLARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

9. ULUSLARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

14678022_10153810611041927_842791711_o

“Sendikasız, sigortasız, güvencesiz çalışmak, insanlık dışıdır. Çalışanlar köle değil emekçidir. Bu bağlamda, sigortasız işçi çalıştırmak yasaklanmalı, devlette veya özelde çalışması farketmeksizin her bir işçinin sendikaya üye olabilmesi için gerekli koşullar yaratılmalıdır.”

Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenecek olan Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali için çalışmalar başladı. Festivalin 7 – 17 Kasım tarihleri arasında yapılmasını kararlaştıran örgütler, Lefkoşa gösterimlerinin geçmiş yıllarda olduğu gibi Gönyeli Belediyesi’nde yapılmasına, çocuk filminin ise Arabahmet Kültürevi’nde gösterilmesine karar verdi. Geçtiğimiz yıl Lefkoşa dışına açılan Festival, bu yıl da Mağusa, Girne ve Omorfo bölgelerinde gösterim gerçekleştirecek.

Her yıl bir başka tema ile yürütülen festivalin bu yılki sloganı “Güvencesizliğe Seyirci Kalma”.  Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de kaçak ve sigortasız işçi çalıştırma devam ederken, devlet denetimi olmadığı için işçiler köle gibi sağlıksız ortamlarda ekmek parası kazanmak için canını ortaya koyarken, kayıt dışı emek sömürüsü almış başını giderken, buna seyirci kalmak mümkün değildir. Bu yıl da festival gösterimleri ile gerçekleri bir kez daha perdeye yansıtmayı hedefliyoruz.

Ülkemizde birincisi 2007 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali, Türkiye ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de barıştan ve emekten yana sendikaların, toplumsal sorunlara duyarlı meslek birliklerinin, odaların ve kültür derneklerinin organizasyonunda gerçekleşmekte, organizasyon komitesinin bileşenleri her geçen yıl artmaktadır.

Dünyadan, Türkiye’den ve ülkemizden çeşitli temaları, emek cephesinden işleyen filmlerin ücretsiz olarak seyirciyle buluştuğu festivalde, emekçilerin iş güvenliğini anlatan, bir sendikada örgütlü olmanın önemini vurgulayan, feminist bakışı yansıtan, ekoloji ve çevre sorunlarını işleyen filmler de yer almakta. Lefkoşa dışında da gösterimlerin gerçekleşeceği 9. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’nin detaylı programı Ekim ayı içerisinde açıklanacaktır.

Leave a Comment

Scroll to top