FESTİVALE SAYILI GÜNLER KALA Reviewed by Momizat on . IX. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’nin açılışına sayılı günler kala, 22 örgüt ve festival gönüllülerinin katılımı ile oluşan düzenleme komitesi, fe IX. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’nin açılışına sayılı günler kala, 22 örgüt ve festival gönüllülerinin katılımı ile oluşan düzenleme komitesi, fe Rating: 0
You Are Here: Home » haber » FESTİVALE SAYILI GÜNLER KALA

FESTİVALE SAYILI GÜNLER KALA

image

IX. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’nin açılışına sayılı günler kala, 22 örgüt ve festival gönüllülerinin katılımı ile oluşan düzenleme komitesi, festival bildirisini yayına hazırladı.

Ülkemizin değerli sanatçılarından Serhan Gazioğlu’nun, festivale kattığı gönüllü desteği sonucu ortaya çıkan anlam yüklü karikatürünün de yer aldığı afiş ve broşürler, artık sokaklara dağılmaya, festivali izleyiciye duyurmaya hazırlanıyor.

Sokaklarda tanıştığımız her bir emek dostu ile, festival gösterimlerinde buluşmayı diliyoruz.

 

Düzenleme komitesinin bildirisi

 

IX. ULUSLARARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVAL BİLDİRİSİ

Bazen haklarımızı aramak için doldururuz sokakları. Yollara düşeriz, yolları aşarız.

Bazen yazılar yazar, resimler çizeriz, bazense şarkılar söyler,danslar ederiz. Egemenler, işbirlikçiler üzerimize geldikçe, biz bu adanın insanları birarada omuz omuza mücadele ederiz.

Ve şimdi vakit, bir kez daha, bizden, Türkiye’den, Dünya’nın her yanından biraraya gelen emekçilerin hayat hikayelerine ortak olma vakti.

Kamerasını sokağa, emeğe, emekçiye çeviren, Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali dokuzuncu kez izleyicilerle buluşuyor.

Bu festival bizim. Yıllarca emek verdiği işyeri kapanmasın diye mücadele eden emekçinin, koskoca şehirde tek amacı sigortalı bir iş bulmak olan gündelikçinin, yaşadığı düzen içinde çocukluğunu kaybetmiş koca yüreklilerin, ödenekleri kesilince yasak da olsa grev yapan işçinin, sırf kadın olduğu için emeğinin karşılığını alamayan çalışanların, suyu dahi özelleştirilen bir halkın, bir aylık maaşı ürettiği bir kazağın satış bedelinden düşük olan onlarca insanın festivali başlıyor.

Bu yıl “GÜVENCESİZLİĞE SEYİRCİ KALMA” sloganı ile yola çıkan festival, sorunları  farklı farklı da olsa aynı amaç uğruna aynı yolu yürüyen mücadelecileri buluşturmayı hedefliyor. Ülkemizde de en büyük sorunlardan biri olan güvencesiz çalıştırma, özel sektör çalışanlarının belini günden güne bükerken, bu yolda yürünecek meşakkatli bir yol olduğunu da hatırlatıyor bizlere…

22 örgüt ve sendika ile birçok festival gönüllüsünün birlikteçalışarak organize ettiği festival kapsamında, birçok belgesel ve filmle adamızın dört bir yanına uzanıyoruz. Açılışı 7 Kasım’da saat 19:30’da Gönyeli Belediye Konferans Salonunda gerçekleştirilecek festival, 7-17 Kasım tarihleri arasında Lefkoşa, Girne, Güzelyurt (Omorfo), Akdoğan (Lisi) ve Mağusa’da gösterimlerle karşınızda olacak. Ve bir film gösterimi de, geleceğin umudu olan çocuklarımız için gerçekleştirilecek. Dünyanın her yanında mücadele veren halklar ile dayanışan festivalde, tüm gösterimler biletsiz ve ücretsizdir.

Emperyalist oyunlara, içine itildiğimiz neoliberal çıkmazlara, sömürüye, eşitsizliğe, ötekileştirmeye sessiz kalamazdık ve isyanımızı bir kez daha perdeye yansıtmalıydık. Gelin, emekçilerin, halkların yaşamlarını ve mücadelelerini birlikte izleyelim.

GÜVENCESİZLİĞE SEYİRCİ KALMAYALIM!

 

DÜZENLEYENLER

Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi (AFSA), Alevi Kültür Merkezi, Baraka Kültür Merkezi, Biyologlar Derneği, BASIN-SEN, BES, ÇAĞ-SEN, DAÜ BİR-SEN, DAÜ-SEN, DEV-İŞ, EL-SEN, GÜÇ-SEN, GÜKAD, Kıbrıs Pir Sultan, KOOP-SEN, KTAMS, KTMMOB, KTOEÖS, KTÖS, KTTB, TEL-SEN, TIP-İŞ, Festival gönüllüleri.

DESTEKLEYENLER

Radyo Mayıs, Radyo Sim

 

 

Leave a Comment

Scroll to top