DOKUZUNCU KEZ MERHABA Reviewed by Momizat on . 9. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali, 7 Kasım Pazartesi akşamı Gönyeli Belediyesi’ndeki açılış etkinlikleri ile bir kez daha merhaba dedi, emeğe, emek 9. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali, 7 Kasım Pazartesi akşamı Gönyeli Belediyesi’ndeki açılış etkinlikleri ile bir kez daha merhaba dedi, emeğe, emek Rating: 0
You Are Here: Home » haber » DOKUZUNCU KEZ MERHABA

DOKUZUNCU KEZ MERHABA

img_1424

9. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali, 7 Kasım Pazartesi akşamı Gönyeli Belediyesi’ndeki açılış etkinlikleri ile bir kez daha merhaba dedi, emeğe, emekçiye ve mücadeleye. Sol Anahtarı’nın festival için özel olarak ahzırlandığı gecede yeni besteler de ilk kez dinleyici ile buluştu. Festrival için özel bir düzenleme yapılarak, Tamirci Çırağı’nın müziği ile kültürümüzden Bekri şarkısının müziği birbirine harmanlandı ve İşçi Bekri isimli bir enstumental şarkı ortaya çıkarıldı. Ayrıca Akerdeon isimli bir şarkı yeniden yorumlanırken, özel sektöre sendika talebini yükselten Çalışan isimli yeni bir beste de festivale katılanlar ile ilk kez buluştu. İşçi Filmleri Fetivalin önemine vurgu yapan, gönüllü emek ve birlikte çalışma ile başarılamayacak hiçbirşey olmadığını, sanatın değerinin para ile ölçülemeyceğini bir kez daha vurgulayan açılış konuşmasının ardından “İçimizdeki Düşmanlar” isimli belgesel film izlendi.

 

img_1426Alev Alev Bir Mücadele Belgeseli

İçimizdeki Düşmanlar isimli belgesel 1984-85 İngiltere Madenci Grevi’ni, o dönemde mücadele etmiş emekçiler tarafından anlatılan hikayerleri içermektedir. 1984’de Başbakan Margaret Thatcher yönetimindeki hükümet İngiliz sendikalarına, ülkenin en güçlü sendikası olan Ulusal Maden İşçileri Sendikası’nı hedefine alarak savaş ilan etmiş ve bunun üzewrine önce tek bir ocakta başlatılan grev gittikçe ülke genelindeki nredeyse tüm ocaklara yayılmıştır. Mücadele kadınların ve LGBT bireylerin de desteğini alarak alevlenmiş, dalga dalga yayılmıştır. Ancak 363 gün süren grev boyunca eylemciler polis şiddetinin yanı sıra devlet atarfından çevrilen kirli oyunlara da maruz kalmışlardır. Grev süreç sonunda başarısızlıkla sonuçlansa da, işçilerin yüreğine umutsuzluk oturmamışi, “Gelecek hala güzel olabilir” düşüncesi bir tohum gibi içlerine yeşermiye devam etmiştir. Ülkemizin de geçmişinde derin bir yara olan üretimden koparılma süreçlerinin başka coğrafyalarda da yaşandığını görmek, izleyicilerin akıllarına, kilometrelerce uzakta da olsak herkesin aynı sorun ile mücadele ettiği düşüncesini getirdi. Festival Daha Yeni Başlıyor Katılımcıların yoğun ilgisi ile başlayan festival, ikini gecesinde (8 Kasım Salı), Girne’ye taşınıyor. 19:30’da Girne Leymosun Kültürevi’nde, “Çoban Ateşlerinin Yandığı Yerde KAVEL’de” isimli belgeseli gösterecek. 1963 yılında Kavel kablo fabrikasında Maden-İş üyesi işçileri ödenmeyen ikramiyelerinden yola çıkarak kanunsuz, fiili bir grev gerçekleştirdiler. Anayasanın grev hakkını tanıdığı ama grev yasasının olmadığı bir dönemde, iş yasasında grev yapan işçinin cezalandırılacağı hükmüne rağmen gerçekleştirilen bu fiili grev 36 gün sürdü. Bu filmde, bir işçi eylemi, bir sosyal olay olarak önemli izler bırakan Kavel grevi tanıklar ve belgeler eşliğinde anlatılıyor. Yakın coğrafyamız ;Türkiye’den bir mücadele örneğini birlikte izlmeke isteyen herkesi, Leymosun Kültürevi’nde 19:30’daki gösterime bekleriz.

img_1423

 

 

Leave a Comment

Scroll to top