FESTİVAL HAFTASONU DA DEVAM EDİYOR Reviewed by Momizat on . 10 Kasım akşamı üç ayrı kentte gösterim gerçekleştiren festivale ilgi her geçen gün artıyor. Lisi’de, AFSA lokalinde, Gezi’nin Ruhu belgeseli izlenerek, Türkiye 10 Kasım akşamı üç ayrı kentte gösterim gerçekleştiren festivale ilgi her geçen gün artıyor. Lisi’de, AFSA lokalinde, Gezi’nin Ruhu belgeseli izlenerek, Türkiye Rating: 0
You Are Here: Home » haber » FESTİVAL HAFTASONU DA DEVAM EDİYOR

FESTİVAL HAFTASONU DA DEVAM EDİYOR

img_1436

10 Kasım akşamı üç ayrı kentte gösterim gerçekleştiren festivale ilgi her geçen gün artıyor.

Lisi’de, AFSA lokalinde, Gezi’nin Ruhu belgeseli izlenerek, Türkiye’de Haziran 2013’te yaşananlar ve son zamanlarda girilen süreçler değerlendirildi. Yakın coğrafyamızda yaşananların bizim ülkemizde de büyük etkilere neden olduğu da konuşuldu.

img_1437Omorfo’da ise Toz Bezi filmi izlenerek, günlük yaşantımızda sürekli karşılaşığımız gündelikçilerin iç yaşantılarında nelerle yüzyüze kalabileceği, hem azınlık bir nüfusa mensup olup hem de kadın olmanın bir insanın hayatını ne kadar zorlaştırabildiği gibi konulara değinildi.

Lefkoşa’da ise, aile bütçesine katkı sağlamak için mauyın tarlasında günlerini geçiren bir çocuk ile, annesiyle yalnız yaşayan ve tüm gününü yalnız geçiren bir çocuğun hikayelari izlendi. Çocukların hakettiklewri hayatın ve geelceğin bu olmadığı düşüncesi, filmin ardından tüm izleyenlerin aklında büyük bir yer etti. Uzun Lafın Kısası filmi ile de, mesleği, yaşı, eğitim seviyesi farketmeksizin, her kadının toplumsal ve ekonomik olaylar hakkında fikir ve bilgi sahibi olabileceğine bir kez daha ışık tutuldu.

img_1435

 

Festivalde İlk Haftanın Sonuna Doğru

Katılımcıların ilgisi ve beğenisi ile başlayan festival, ilk haftanın sonunda geleceğin umut ışıkları olan çocuklarla buluşuyor.

12 Kasım sabahı 11:00’de Arabahmet Kültürevi kapılarını 6-11 yaş arası çocuklara açıyor ve  Bir Böceğin Yaşamı filmi gösteriliyor. Karıncaların da isyan edebileceğini ve birlikte hareket etmenin zaferle sonuçlanabileceğini eğlenceli bir şekilde anlatan filme, tüm çocuklar ve dileyen aile büyükleri davetlidir.

img_1440Cumartesi akşamı ise yine Gönyeli Belediyesi’nde buluşuyoruz ve 19:30’da başlayarak iki tane film daha izliyoruz. Festival haftasonu akşamını Kadın emekçilerin mücadelesine ayırdı ve Arjantin ve Belçika’da örgütlenen kadın emekçilerin, sömürü karşısında verdikleri mücadeleyi izleyicilerle buluşturmaya hazırlandı. Kadınların ayrı tutulduğu bir mücadelenin eksik kalacağı ve salt kadın özgürleşmesi ile sistem baskısının son bulmayacağını bir kez de dünyadan örneklerle görmek isteyen herkesi 19:30’da Gönyeli Belediyesine bekleriz.

Leave a Comment

Scroll to top