You Are Here: Home » 2015 Film Tanıtımları

2015 Film Tanıtımları

FB_IMG_1449238333800İKİ GÜN BİR GECE / Deux Jours, Une Nuit / 2014 / 95′/ Fransızca, Türkçe alt yazılı

GÖSTERİM: 9 ARALIK ÇARŞAMBA GÖNYELİ BELEDİYESİ 19.30
Yönetmen / Director: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Senaryo / Script: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Kurgu / Editing: Marie-Hélène Dozo
Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Alain Marcoen
Oyuncular / Cast: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Catherine Salée, Batiste Sornin, Pili Groyne, Simon Caudry
Sandra bir güneş paneli fabrikasında çalışan genç bir eş ve annedir. Depresyon yüzünden izne çıkmak zorunda kalır. Onun yokluğunda iş arkadaşları biraz daha uzun çalışarak, Sandra’nın iş yükünü halledebildiklerini görürler ve patron eğer Sandra’nın işten çıkarılmasını kabul ederlerse, hepsine 1000 Euro prim vermeyi önerir. Sandra işe döndüğünde fark eder ki kaderi 16 iş arkadaşının kararına bağlıdır. Gizli oylama öncesi, Sandra’nın arkadaşlarını teklifi reddetmeye ikna etmesi için bir hafta sonu zamanı vardır.
Sandra is a young wife and mother, who works in a small solar-panel factory. She suffers a nervous breakdown and is forced to take time off from her job. During her absence, her colleagues realize they are able to cover her shifts by working slightly longer hours and the management proposes a €1,000 bonus to all staff if they agree to make Sandra redundant. Sandra later returns to work and discovers that her fate rests in the hands of her sixteen co-workers. She has a weekend to persuade them to reject the monetary bonus.

 
FB_IMG_1449238348601PALiKARİ: Luis Tikas ve Ludlow Massacre / Palikari: O Luis Tikas kai i sfagi tou Ludlow / 2014 / 92’ / Yunanca-İngilizce, Türkçe alt yazılı
GÖSTERİM: 10 ARALIK PERŞEMBE AKDOĞAN (LYSİ) AFSA LOKALİ 19.30
Yönetmen / Director: Nikos Ventouras, Lamprini Thoma
Senaryo / Script: Lamprini Thoma
Kurgu / Editing: Nikos Ventouras
Müzik /Music: Manos Ventouras
Yüzyıl önce ABD’de hiç görülmemiş uzunluktaki bir grevi kırma çabası sırasında Colorado Ulusal Muhafızları grevci işçilere ateş açıp, 1200 kişinin yaşadığı bir çadır yerleşkeyi ateşe verdiler. Film, Ludlow katliamı olarak bilinen bu olayı ve Hırvat asıllı bir Yunan göçmeni sendika aktivisti Louis Tikas’ı ve aynı zamanda da Amerikan tarihinde işçiler ile şirket güçleri arasındaki en en şiddetli mücadeleyi anlatır.
One hundred years ago, in an attempt to break the longest strike the USA had ever seen, the Colorado National Guard fired upon striking miners and set fire to a tent colony that 1,200 people lived. This documentary tells the the fact what became known as the Ludlow Massacre and Cretan born Greek immigrant and trade union activist Louis Tikas and as well the most violent struggle between corporate power and laboring men in American history.
FB_IMG_1449249051284CENNETİN DÜŞÜŞÜ / The Fall of Heaven / 2014 / 79 / Türkçe
GÖSTERİM: 12 ARALIK CUMARTESİ GÖNYELİ BELEDİYESİ 19.30
Yönetmen / Director: Ersin Kana
Yapımcı / Producer: Efkan Bolaç, Hüseyin Türkan
Kurgu / Editing: Umut Şen
Müzik / Music: Mayki (Murat Başaran)
Haziran 2013’te hükümetin neoliberal politikalarına karşı Türkiye’nin en büyük ve en uzun süren protesto hareketi başladı. Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı küçük çapta başlayan direniş, polis şiddetine karşı öfkeli halkın tepkisiyle karşılaştı ve direniş tüm ülkeye yayıldı. Tepkinin büyüklüğüyle geri adım atan hükümet yıkım kararından vazgeçti. Protestolar sırasında yaralananlar ve hayatını kaybedenler oldu. ”Adalet cennetin düşüşüyle gerçekleşsin” cümlesinden yola çıkan film, direnişin ve neoliberal politikalara karşı adalet talebinin öyküsünü anlatıyor.
The biggest and the one of the longlasting protest movements against the government’s neoliberal policies in Turkey started in June 2013. Protests which initially to contest the urban development plan for Gezi Park are sparked by police violence and protests spread to whole country. The government took a step back due to big reaction of citizens and gave up their decision of demolish the park. During this protests, people got injured and killed. The movie, starting with the sentence Let justice be real by the falling of the heaven, tells the story of these protests and asks for justice against governments neoliberal policies.
 

FB_IMG_1449249063876HASTA / Sicko / 2007 / 123′ / Türkçe dublaj
GÖSTERİM: 14 ARALIK PAZARTESİ GÖNYELİ BELEDİYESİ 19.30
Yönetmen: Michael Moore
Michael Moore’un yazıp yönettiği, aynı zamanda oynayıp yapımcılığını da üstlendiği bu bağımsız film ABD’deki sağlık sistemini eleştirmektedir. ABD’deki sağlık sigorta şirketlerinin acımasızca sigortalıları istismar etmeleri, sadece kâr peşinde koşan ilaç şirketleri, şirketlerden para alan siyasetçilerin şirketlerin çıkarları doğrultusunda kararlar almaları gibi konulara değinen ve bunu yaparken sıklıkla belgeleri ve rakamları ortaya döken Moore ayrıca ABD’deki sağlık sistemini, İngiltere, Kanada ve Küba’da ygulanan kâr amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemleri ile kıyaslar. Dünyada sağlığa en fazla bütçeyi ayırmış bir ülke olan ABD’de ortalama yaşam süresinin bile bu ülkelerden çok daha düşük olduğunu da belgeler. Sigortalı oldukları halde aldıkları (veya alamadıkları) sağlık hizmetlerinden dolayı yüksek ve ödenemez faturalarla yüz yüze gelen ABD vatandaşlarından bazılarını Küba’ya götürerek bedava sağlık hizmeti almalarını sağlar. Sağlık sistemlerini kıyaslarken yine her zamanki hınzırlıklarını yaparak seyirciyi güldürmeyi de ihmal etmez.
Zaten filmin tanıtım sloganı da doktorların hastalarına ara sıra sarfettikleri bir sözden alınmıştır; “Biraz canınız yanabilir!”
 

FB_IMG_1449249078686ÖZGÜRLÜK DANSI / Jimmy’s Hall / 2014 / 109’/ İngilizce, Türkçe alt yazılı
GÖSTERİM: 14 ARALIK PAZARTESİ GÜZELYURT (OMORFO) GÜKAD LOKALİ, 15 ARALIK SALI MAĞUSA DAÜ MAVİ SALON 19.30
Yönetmen / Director: Ken Loach
Senaryo / Script: Paul Laverty, Donal O’Kelly
Kurgu / Editing: Jonathan Morris
Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Robbie Ryan
Müzik / Music: George Fenton
Oyuncular / Cast: Barry Ward, Francis Magee, Aileen Henry, Simone Kirby, Stella McGirl, Sorcha Fox
1932′de Jimmy Gralton, ABD’de geçirdiği 10 yılın ardından İrlanda’danın Leitrim bölgesindeki evine geri döner. İç savaş biteli 10 yıl olmuştur ve İrlanda’da yeni bir hükümet iktidardadır. Jimmy, kasabada herkesin rahatça gidebileceği, genç insanların dans etmek, sohbet etmek ve çalışmak için buluştukları halk salonunu yeniden açmaya karar verir. Fakat Jimmy’nin giderek artan etkisi ve radikal düşünceleri kasabadaki herkesi memnun etmemektedir.
In 1932, after ten years in the United States, Jimmy Gralton returns to his home in Ireland County Leitrim. A new government is in power in Ireland ten years after the end of the Civil War. Jimmy, decides to reopen the ‘Hall’, a young people’s centre, free and open to all, where the local young people meet to dance, study or talk. Success comes quickly, but the growing influence of Jimmy and his radical ideas is not to the taste of everyone in the village.

FB_IMG_1449249093578

ROYA / 2014 / 12 /Türkçe
GÖSTERİM: 16 ARALIK ÇARŞAMBA KISA FİLMLER GECESİ GÖNYELİ BELEDİYESİ 19.30
Yönetmen / Director: Alper Akdeniz
Senaryo / Script: Alper Akdeniz
Kurgu / Editing: Ömer Günüvar
Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Yıldıray Yıldırım
Müzik / Music: Engin Bayrak
Oyuncular / Casting: Cansel Elçin, Sema Öztürk, Gündüz Öğüt, Sema Gümüş Öğüt, Müşerref Göksever, Uğur Küçük, Selin Akın
Roya, umutla çıkılan yolda kaybolan hayatların ve hayallerin simgesidir. Her yıl binlerce insan bu yolculuk sırasında yaşamlarından oluyor. Roya umutsuzluğun içindeki umudu gösteriyor. Roya, bir grup mültecinin Afganistan’dan Fransa’ya uzanan yolculuğunu anlatmaktadır. Zorlu yolculuk sonrasında Aref ile Roya’nın aşkı beklenmedik bir şekilde yön değiştirir.
Roya is the symbol of lost lives and dreams in the road with the hope of a better life. Every year thousands of people have lost their lives in this journey. Roya displays the hope in the desperation. This film is the story of a group of refugees traveling from Afghanistan to France. After a tough trip, Aref and Royas love story diverts in an unexpected way.

SAKLI DİL / Hidden Language / 2012 / 22’ / TürkçeGÖSTERİM: 16 ARALIK ÇARŞAMBA KISA FİLMLER GECESİ GÖNYELİ BELEDİYESİ 19.30

Yönetmen / Director: Kenan Özer
Senaryo / Script: Ercüment Kolay
Kurgu / Editing: Doruk Engin
Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Özgür Oruç
Tanrı kendisine ulaşmak için yüksek bir kule inşa etmeye girişen insanların kibrine kızıp, birbirleri ile anlaşamasınlar diye dilleri yaratmış. Gel zaman git zaman aynı tanrıya inanıp aynı masalları anlatan bu insanlar birbirlerinden iyice korkar olmuşlar. Korku öyle büyümüş ki tanrının yarattığı farklı diller onlara yetmemiş, bir yenisini de kendileri icat etmişler.” Balıkesir bölgesinde yaşayan Çepni Alevilerinin yüz yıllardır gizledikleri, şifreli dilin hikayesi…
The god got angry at the arrogance of people who tried to reach him by building a high tower. He created the languages in order to make them devoid of communication. As the time passed, the people who believe in the same god and tell the same tales started being afraid of each other completely. The fear has grown up that much so the languages created by the god became inadequate for them. Thus, they created a new one. The story of the hidden, cryptical language of Çepni Alevis’ that live in Balıkesir region…

FITRAT / Disposition / 2014 / 12’ / Türkçe
GÖSTERİM: 16 ARALIK ÇARŞAMBA KISA FİLMLER GECESİ GÖNYELİ BELEDİYESİ 19.30
Yönetmen / Director: Suat Eroğlu
Senaryo / Script: Suat Eroğlu
Kurgu / Editing: Enes Tural
Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Burak Varlık
Müzik / Music: Umut Özensoy
Oyuncular / Casting: Sinan Altuntaş, Emre Budak, Tuncer Yığcı, Selim Kalıç
Sinan küçük yaşta çalışmak zorunda kalan yüzlerce çocuk işçiden bir tanesidir. Her sabah okula giden kardeşi ve atölyedeki ustalarıyla yollara düşer. Ustaların montaja gitmesiyle atölyede yalnız kalan Sinan, yapmak istedikleri ve yapmak zorunda olduklarıyla baş başa kalır.
Sinan is a child worker. Every single morning, he goes to work with his younger brother who goes to school and his foremen. When the foremen leaves to do works outside the workplace, Sinan stands alone thinking what he wants to do and what he has to do.

ZENGİN DÜNYA FAKİR İNSANLAR / 11′ / Türkçe dublaj
GÖSTERİM: 16 ARALIK ÇARŞAMBA KISA FİLMLER GECESİ GÖNYELİ BELEDİYESİ 19.30
Batı dünyası “ilerleme”ye devam ederken, üçüncü dünyadaki geri bırakılmış ülkelerin halkları, yoksulluk, savaş, salgın hastalıklar, doğanın talan edilmesi ve çocuk ölümleri ile karşı karşıyadır. Bu belgesel, dünyadaki zenginlikleri yaratmak pahasına fakirleştirilen insanaların hayatlarını ve doğal kaynakların yok edilmesini konu alıyor.

 
FB_IMG_1449249139357ONUR / Pride / 2014 / 119′ / İngilizce, Türkçe alt yazılı
GÖSTERİM: 17 ARALIK PERŞEMBE GİRNE LEYMOSUN KÜLTÜR EVİ 19.30
Yönetmen / Director: Matthew Warchus
Senaryo / Script: Stephen Beresford
Kurgu / Editing: Melanie Oliver
Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Tat Radcliffe
Müzik / Music: Christopher Nightingale
Oyuncular / Cast: Bill Nighy, Imelda Staunton, Dominic West, Paddy Considine, Andrew Scott
Gerçek bir öyküye dayanan film, 1984′de İngiliz Madenci Grevi’ne destek vermek üzere para toplamaya girişen bir lezbiyen ve gey aktivist grubunu anlatmaktadır. Ulusal Madenciler sendikası yardımları kabul etmek konusunda gönülsüz davranınca, aktivistler topladıkları yardımları doğrudan Wales bölgesindeki küçük bir madenci köyü olan Onllwyn’e götürmeye karar verirler. Böylece köydeki madenciler ve ailelerinden oluşan topluluk ile, lezbiyen ve gey grup arasında eşine zor rastlanır bir dostluk oluşur.
Based on a true story, the film depicts a group of lesbian and gay activists who raised money to help families affected by the British miners’ strike in 1984. The National Union of Mineworkers is reluctant to accept the group’s support. So the activists decide to take their donations directly to Onllwyn, a small mining village in Wales. Thereby the unprecedentedly alliance between the community of the miners and their families in the village and lesbian and gay group.

FB_IMG_1449249149817KARINCA Z / Antz / Animasyon (6+) / 1998 / 83′ / Türkçe dublaj

GÖSTERİM: 19 ARALIK CUMARTESİ ARABAHMET KÜLTÜR EVİ 14.00
Yönetmen: Eric Darnell, Tim Johnson
Senaryo: Todd Alcott, Chris Weitz, Paul Weitz
Müzik: Harry Gregson-Williams, John Powell
Karıca Z için hayat hiç de istediği gibi gitmemektedir. İşçi sınıfına mensup basit bir karınca olarak çok büyük idealleri vardır. Milyonlarca karıncanın içinden güzel prenses Bala’ya aşık olmuştur. Derken prensese daha yakın olmak için asker karıncalardan biriyle yer değiştirir ve sıradan hayatı böylece değişmeye başlar. İşçi karınca Z, karınca kolonisinin toplu çalışma ahlakı ile kendi bireyselliğini uzlaştırmaya çalışır. Karınca Z, sosyal değişimler yapmaya çalışıyor ve nihayet karınca kolonisini, kötü General Mandible’in bütün işçi sınıfını yok etme tehdidindeki hain planlarından kurtarmaya çalışıyor.
 

FB_IMG_1449249161500NEFRET / Hate / 2014 / 60’ / Türkçe
GÖSTERİM: 19 ARALIK CUMARTESİ GÖNYELİ BELEDİYESİ 19.30
Yönetmen / Director: Hakan Alp, Esra Açıkgöz
Senaryo / Script: Hakan Alp, Esra Açıkgöz
Kurgu / Editing: Kenan Özer, Doruk Engin
Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Kenan Özer
Müzik / Music: Gökhan Tanacı

Resmi ideolojik söylemin “biz”lik tanımı, “Türklük” başta olmak üzere, “Müslümanlık”, “Sünnilik” ve “erkeklik” şeklinde karşımıza çıkıyor. “Normal” ve “anormal” tanımları resmi söylem tarafından belirlenirken hedef tahtasında da hep “öteki”ler oluyor: Kürtler, Ermeniler, Aleviler, Hıristiyanlar, Romanlar, eşcinseller, travestiler, göçmenler, engelliler ve kadınlar… Nefret söylemi “öteki” ile aramızdaki uçurumu açarken şiddeti de meşrulaştırıyor. Bu durum işbaşındaki “hassas vatandaşlar”ın lincine dönüşüyor. Türkiye’nin farklı yerlerinde “öteki” olmanın en ağır durumlarını yaşayan 10 insanın sesine kulak verdik.
The definition of “us” in the official ideological discourse confronts as “Turkishness”, “Islam”, “Sunnism” and “masculinity”. As official discourse determines the definition of “normal and abnormal”, “other”s always become as targets: Kurds, Armenians, Alevis, Christians, Romany, homosexuals, transvestites, immigrants, people with disabilities and women… Hate speech increases the gap between “us” with “the others’” and this legitimize violence. This situation becomes clear as “sensitive citizens’” lynching. We have paid attention to the voices of ten people living in different districts of Turkey who are experiencing the most difficult situations of being “other”.

Scroll to top