You Are Here: Home » 2016 Film Tanıtımları

2016 Film Tanıtımları

9. ULUSLARASI KIBRIS İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ

FİLM BİLGİLERİ

 

Still the Enemy documentary Film: İÇİMİZDEKİ DÜŞMANLAR

Süre: 112´

Yönetmen/Yapım : Owen Gover / İngiltere

Bilgi : 1984’de Başbakan Margaret Thatcher yönetimindeki hükümet İngiliz sendikalarına, ülkenin en güçlü sendikası olan Ulusal Maden İşçileri Sendikası’nı hedefine alarak savaş ilan etti. Gizli bir planı yürürlüğe sokarak, sadece bir sanayi dalını değil, tüm bir toplumu ve yaşam biçimini tehdit edere kömür madenlerinin kapatılacağını duyurmaya

başladı. İçimizdeki Düşmanlar tarihin belki de en trajik olaylarından birisi olan 1984-85 İngiltere Madenci Grevi’ne dair eşsiz bir kavrama çabasıdır.

 

 

su-haktir Film: SU HAKTIR

Süre: 66´

Yönetmen/ Yapım: Jaroslava Colajacomo, İspanya

Bilgi: Su üzerine verilen savaşlar şimdiden bir gerçekliktir. Kar hırsı ulusötesi su şirketlerini bütün insanlık için ya- şamsal olan bu doğal kaynağı kontrol etmeye itiyor. Öte yandan bütün dünyada suyun özelleştirilmesine karşı başlayan hareket büyüyor ve karşıt gücün ana merkezini hedef alıyor: Dünya Su Konseyi ve Dünya Su Forumu. Meksika şehrinde düzenlenen 4. Dünya Su Forumu boyunca karşıt gösteriler ilk kez küresel bir boyut kazanmış ve “su her bir insanın ve bütün gezegenimizin hakkıdır. Asla bir meta değildir” sloganları yükselmiştir.

 

 

KISA FİLMLER

derman Film: DERMAN

Süre : 21´

Yönetmen/Yapım : Sidar İnan Erçelik / Türkiye

Bilgi: Zorunlu göç sonucu kontrolsüz büyüyen Mardin’in Nusaybin ilçesi, mayınlı sınıra dayanmıştır. Köy-kır arası yaşayan ve hala geçimini hayvancılık ile sağlayan Hudut mahallesi insanları bu yüzden yıllarca tarafı olmadıkları bir sistemin bedelini ödemiş ve ödemeye devam etmektedir. Bu bağlamda “Derman” mayın tarlasında yetişen kapari (Derman) adlı bitkiyi toplayarak geçimini sağlayan çocuklar ve mayın yarasıyla yaşayan kasabanın hikayesini anlatır.

 

 

Film: AZAD azad-1

Süre: 16´

Yönetmen/Yapım : Yakup Tekinangaç / Türkiye

Bilgi : Azad, annesiyle birlikte İstanbul’a göç etmek zorunda kalmıştır. Annesi her gün işe gittiği için, kapıyı

onun üzerine kilitler. Tek başına kalan Azad, dört duvar arasında zaman geçirmenin yollarını arar

 

uzun-lafin-kisasi Film: UZUN LAFIN KISASI

Süre: 20´

Yönetmen/Yapım : H. Sevim Işık / Türkiye

Bilgi: “Uzun Lafın Kısası” adlı kısa belgesel filmde, ev kadınından mühendise, seks işçisinden ekonomi profesörüne farklı çevrelerden gelen ve farklı eğitimlerden geçen dokuz kadın ekonominin temel kavramlarını günlük hayatın içinden anlatıyor. Geçmişleri ya da geldikleri yer ne olursa olsun söyledikleri cümleler birbirini tamamlıyor ve “kadın ekonomiden anlamaz” algısına bir delik açıyor.

 

 

20150715104124477_433_292  Film: BİR BÖCEĞİN YAŞAMI

Süre: 95´

Yönetmen/Yapım :  John LasseterAndrew Stanton / ABD

Bilgi : Karıncalar gerçekten de çalışkandırlar. Karınca Adası’nda yaşayan ve zor geçecek kışa hazırlanmanın telaşındaki karınca sürüsü de öyledir. Bütün gün birkaç ay sonra yüzleşecekleri ağır koşulları en aza indirgemenin arzusuyla yanıp tutuşmaktadırlar. Ancak Hooper isimli kötü kalpli bir çekirgenin önderlik ettiği bir çekirge sürüsü, bu karınca sürüsünden haraç kesmekte ve onların yiyeceklerinin bir kısmına el koymaktadır. Hiçbir zaman savaşmak istemeyen karınca halkı, yaşanan bu duruma karşı başkaldırmak zorunda kalacaktır. İsyan ise Karınca Flik’in liderliğinde cereyan edecektir.

 

 

KADIN EMEKÇİLER GECESİ

 

 

 

 

Film: SAVULUN KADIN SAVAŞÇILAR GELİYOR savulun

Süre: 33´

Yönetmen/Yapım :  Ojo Obrero / Arjantin

Bilgi : Arjantin’de özgürlük mücadelesi veren binlerce kadının öyküsü, yedi kadın ve onların mücadeleleri üzerine odaklanılarak anlatılıyor. Arjantinli kadınlar, üzerlerindeki baskının kapitalist sosyal sistemden kaynaklandığını görmekte ve işçi kadınların gücü için savaşabilmenin yolunun bağımsız bir işçi örgütlenmesiyle mümkün olabileceğini bilmektedirler.

 

 

dunyanin-kadin-iscileri Film: DÜNYANIN KADIN İŞÇİLERİ

Süre: 53´

Yönetmen/Yapım :  Marie-France Collard / Belçika

Bilgi : Dünyanın Kadın İşçileri, “Levi Strauss Europe” şirketinin ucuz işgücü arayışı içinde endüstriyel üretimini Avrupa’dan, Endonezya, Filipinler ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere kaydırma sürecini anlatıyor. Belgesel, şirketin Belçika ve Fransa’daki 4 fabrikasını kapatarak 1400 kişinin işine son verdiği kriz anına tanıklık ediyor.

 

 

sweatshop Film: SWEATSHOP-ÖLÜMCÜL MODA

Süre: 55´

Yönetmen/Yapım : Joakim Kleven / Norveç

Bilgi : Beş bölümlük bir Norveç belgesel serisi, üç genç ve refah içerisinde yaşayan Norveç vatandaşının gözünden Kamboçya’da sweatshop işçilerinin yaşamlarını inceliyor. Kamboçya’ya vardıkları günden itibaren, gezegenin neredeyse yarısını oluşturan insanların yaşamlarının kendi yaşamlarından ne kadar farklı olduğunu görmeye başlıyorlar. Seyahatleri biterken, kendi giydikleri giysilere bakış açılarından daha fazlası değişiyor.

 

 

gozyasi-yolu Film: GÖZYAŞI YOLU

Süre: 76´

Yönetmen/Yapım : Engin Türkyılmaz / Türkiye

Bilgi : Gözyaşı Yolu Başta Yeşil Yol projesi olmak üzere Karadeniz yaşam alanında gerçekleştirilen Hidroelektrik santraller, Karadeniz Sahil Yolu, Maden Ocakları, Cerattepe gibi talan projelerinin yöre halkı,  kültür, ekoloji, insan, doğa ve yaşam üzerinde etkilerini konu alan bir belgeseldir. Devlet Benim! söylemiyle tanınan Havva Ana’dan Sunay Akın’a koca bir yaşam mücadelesinin hikayesi…

 

 

gezinin-ruhu Film: GEZİ’NİN RUHU

Süre: 66´

Yönetmen/Yapım : Özgür Çataltepe / Türkiye

Bilgi : Belgesel; 2013 Haziranında Gezi Parkı kıvılcımıyla tüm Türkiye’yi saran toplumsal hareketliliğin, siyasal olarak birbirinden farklı unsurlarını bir araya getiren “Gezi’nin Ruhu” kavramını ele alıyor. Hadisenin en sıcak anlarında barikat başındakilere, park sakinlerine ve sonrasında forum sürecine katılanlara; “Sende ne değişti?” sorusunu

yönelterek“Gezi’nin Ruhu”nu anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.

 

 

toz-bezi Filmi: TOZ BEZİ

Süre: 98´

Yönetmen/Yapım : Ahu Öztürk / Türkiye

Bilgi : İki gündelikçi kadın, temizliğe gittikleri evlerdeki insanlarla kurdukları ilişki, gündelik çatışmalar, kendi arkadaşlık-kardeşlikleri ve bu yakın arkadaşlığın hiyerarşisi, hayata tutunma çabası, kadınlık, annelik, temizlik ve yoksulluk… Nesrin ve Hatun şehrin yoksulluğu ve zenginliği arasındaki bir vagonda gelip giderken, hayatı anlamaya ve kendilerine gidecek yollar bulmaya çalışırlar. Yolları birbirine benzemez ama yoldaşlık bakidir. İki kadın birbirine benzemez hayallerle tutunmaya çalışır.

 

kavel Film: ÇOBAN ATEŞLERİNİN YANDIĞI YERDE KAVEL’DE

Süre: 65´

Yönetmen/Yapım : Zafer Aydın, Melih Biçer / Türkiye

Bilgi : 1963 yılında Kavel kablo fabrikasında Maden-İş üyesi işçileri ödenmeyen ikramiyelerinden yola çıkarak kanunsuz, fiili bir grev gerçekleştirdiler. Anayasanın grev hakkını tanıdığı ama grev yasasının olmadığı bir dönemde, iş yasasında grev yapan işçinin cezalandırılacağı hükmüne rağmen gerçekleştirilen bu fiili grev 36 gün sürdü. Bu filmde, bir işçi eylemi, bir sosyal olay olarak önemli izler bırakan Kavel grevi tanıklar ve belgeler

eşliğinde anlatılıyor.

 

 

bes Film: BES BELGESELİ

Süre: 80´

Yönetmen/Yapım : Ali Kişmir

Bilgi : Belgesel, Belediye Emekçileri Sendikası’nın 1970-2012 yılları arasındaki 46 yıllık geçmişini konu almaktadır.  Uzun yıllar boyunca önce sosyal güvencesiz sonra maaş dahi ödeyemeyecek duruma düşürülen Lefkoşa belediyeysini, gerçek sahipleri olan çalışanlar, uzun bir mücadele sonucu kurtarmış ve bugüne getirmiştir. Bu belgesel de bu mücadeleyi anlatmaktadır.

Scroll to top