You Are Here: Home » 2018 Film Tanıtımları

2018 Film Tanıtımları

        

 

MADENCİLERİN ANILARI-2MADENCİLERİN ANILARI

Tür/Yıl: Belgesel /

Süre: 60’

Yönetmen: Paschalis Papapetrou

Dil: İngilizce – Türkçe altyazı

Bilgi: 13 Ocak 1948’de, 125 gün sürecek olan Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Elenler’in CMC (Cyprus Mines Cooperations) şirketine karşı ortak mücadele ettiği, Skuryotissa’da yer alan madende gerçekleştirilen “Maden Grevi” başlamıştır. Grevin en önemli unsuru Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen maden işçilerinin, sömürüye karşı ortak mücadele etmeleriydi. Bir yandan CMC ile mücadele ederken diğer yandan da şöven unsurlar ile faşistlerin ve kilisenin baskılarına karşı da mücadele ediliyordu.4 ay 4 gün süren grev Kıbrıs işçi sınıfı’nın en uzun süreli ve en fazla katılımlı grevi oldu. Greve 1300 Kıbrıslı Elen ile 700 Kıbrıslı Türk toplam 2000 işçi katıldı. Bu belgesel de, o süreçte yaşanılanları tarihe bir not olarak kaydetmektedir.

GIDA KOOPERATİFİGIDA KOOPERATİFİ

Tür/Yıl: Belgesel /  2018,

Süre: 97’

Yönetmen: Thomas Boothe

Dil: İngilizce – Türkçe altyazı

Bilgi: Ekonomik kriz Wall Street’in gölgesinde devam ederken bir kurum az tanınan bir Amerikan geleneğini geliştirir. “The Park Slope Food Coop”: Bir kooperatif market. Bu kooperatifin 16.000 üyesi ayda 3 saat markette çalışarak inanılmaz ucuz fiyatla New York’taki en iyi gıdayı almaya hak kazanırlar. Kooperatifin başarısı kapitalizm ve yaygın gıda sektörü için pek de iyi bir haber değildir ama gıda üretim ve dağıtım sistemini değiştirmek için bir şanstır.

 

9DAN 5E9’DAN 5’E

Tür/Yıl: Kurmaca-Komedi /  2001,

Süre: 110’

Yönetmen: Colin Higgins

Dil: İngilizce/Fransızca – Türkçe altyazı

Bilgi: Judy Bernly, Violet Newstead ve Doralee Rhodes, sıradan bir şirkette çalışmakta olan üç kadın çalışanlardır. Bu iş yerinde bu kadar sıradanlığın içerisinde anormal olan tek şey ise, egoist, cinsiyetçi ve yalancı patronlarıdır. Judy, Violet ve Doralee, patronlarına güzel bir oyun oynayabilmek adına güçlerini birleştireceklerdir.

 

GÜNEŞLİ PAZARTESİLERGÜNEŞLİ PAZARTESİLER

Tür/Yıl: Kurmaca-Dramatik komedi /  2001,

Süre: 113’

Yönetmen: Fernando León de Aranoa

Dil: İspanyolca – Türkçe altyazı

Bilgi: Anlatılan, sürekli pazar gününü yaşayan, pazartesilerini güneş altında geçiren insanların öyküsüdür. İspanya’nın liman şehri Vigo’da kendilerini bir anda işsiz ve istenmeyen kişiler olarak bulmuş olan bir grup orta yaşlı arkadaş, işsizlikle mücadele etmenin umutsuzluğunun üstesinden gelmeye çalışmaktadırlar. Şehrin tersanesindeki işlerini kaybeden bu adamlar günlerini El Naval adlı bir barda geçirip hatıraları yadeder, felsefe yürütür ve şimdiki durumları hakkında dertleşirler. Huysuz Santa kendine acımayı reddedip bu duruma aldırmıyormuş gibi davranmaktadır. José karısının onu terk edeceğinden korkmaktadır. En yaşlıları Amador’un başına gelmiş olan da budur, ama o herkesi karısının seyahatten bugün yarın döneceği konusunda ikna etmeye çalışır. Bu arada Lino ise iş bulma umudundan vazgeçmeyi reddeder, aslında yarı yaşındaki adaylara uygun olan işler için birbiri ardına görüşmelere gider.

İNSAN KAYNAKLARIİNSAN KAYNAKLARI

Tür/Yıl: Kurmaca-Dram/ 1999

Süre: 100’

Yönetmen: Laurent Cantet

Dil: Fransızca – Türkçe altyazı

Fransa’nın gündeminde haftada 35 saatlik çalışmaya geçilmesi meselesi vardır. Franck işletme fakültesi mezunu genç bir adam olarak ailesinin yaşadığı küçük kente döner. Babasının 30 yıldan beridir çalışmakta olduğu fabrikada yönetim bürosunda stajyer olarak görev alır. Franck, haftada 35 saat çalışma konusunda sendikanın değil tek tek işçilerin görüşlerini almak üzere bir referanduma gidilmesini önererek ilk hatayı yapar. Üst düzey yönetim, onun bu çalışmasının sonuçlarını, işçilerin bir kısmını işten çıkarmak için bahane olarak kullanır. Bu yalnızca işçiler ve işverenler arasında değil baba ve oğul arasında da büyük bir çatışmaya yol açar.

 

TAVUKLAR FİRARDATAVUKLAR FİRARDA (çocuk film gösterimi)

Tür/Yıl: Animasyon / 2000

Süre: 85’

Yönetmen: Peter Lord, Nick Park

Dil:  Türkçe

Bilgi: Bir çiftlikte yaşayan Bay Tweedy ve karısının başları tavuklarıyla derttedir. Kümeslerinde yaşayan onlarca tavuktan dördü Ginger, Bunty, Fowler ve Babs her ne pahasına olursa olsun tel örgüleri aşıp kümeslerinden kaçmaya çalışmaktadırlar. Tweedy’ler kümesten firar eden tavuklar için ‘kızartma’ cezası uygulasalar da bu ceza dört tavuk için yıldırıcı olmayacaktır. Umutsuzca planlar yapan dörtlü başta olmak üzere tüm kümesin kaderi Rocky isimli karizmatik horozun gelişiyle birlikte değişecektir.

   

EV KİRA SEMT BİZİMEV KİRA, SEMT BİZİM

Tür/Yıl: Kurmaca – Komedi / 2018

Süre: 90’

Yönetmen: Mustafa Kenan Aybastı

Dil: Türkçe

Bilgi: Aynı muhitte doğup büyüyen bir grup arkadaş rahatça yaşadıkları semtlerinde artık zorlanır hale gelmiştir. Semtleri zenginlerin son gözdesi olmuştur ve bu durum kiraların artmasına neden olur. Mahalle halkı birer birer evlerinden ayrılıp başka semtlere taşınmaya başlar. Mahallede herkes tarafından sevilen Latif’in ev sahibi tarafından atılması bardağı taşıran son damla olur ve mahalleli harekete geçer. Semtlerini eskisi gibi yaşanılabilir bir hale getirmeye çalışan mahalle sakinleri yaptıkları planla kendilerini bilmedikleri bir maceraya sürükler. 

BEN DANİEL BLAKEBEN DANİEL BLAKE

Tür/Yıl: Kurmaca /  2016,

Süre: 100’

Yönetmen: Ken Loach

Dil: İngilizce – Türkçe altyazı

Bilgi: Daniel Blake, New Castle’da yaşayan bir marangozdur. Fakat ciddi sağlık durumu nedeniyle çalışamamaktadır. Hayatında ilk kez “işsizlik fonuna”  başvuran Daniel, gerçekten hasta olduğunu bürokrasiye kanıtlamaya çalışır. Ama sistemin çarpıklığı nedeniyle devlet yardımı da alamaz ve yeniden iş aramak zorunda kalır. Daniel bu zorlu süreçte Katie adında bir anne ve onun küçük çocuklarıyla dostluk kurar. Kendisi gibi bozuk sistemle ve boğucu bürokrasiyle mücadele eden ve iki çocuğuna tek başına bakan genç Katie ile yoldaş olacaktır… Fakat sosyal yardım tablosu hiç de toz pembe değildir.

 

Scroll to top